07
مارس

ظروف گیاهی یکبار مصرف واقعی در ایران تولید نمی شود !!! روش تشخیص ظروف گیاهی+ تصویر

ظروف گیاهی یکبار مصرف از مواد اولیه ای به نام ” PLA“تولید می شود.

Poly Lactic Acid یا به اختصار PLA از جمله مواد پلی ­استری است که از منابع تجدید پذیر نظیر ذرت (در آمریکا)، نشاسته (عمدتا در آسیا)، نیشکر و… بدست می آید. PLA دومین بیوپلاستیک پر مصرف در سراسر جهان است که هم به لحاظ اقتصادی بهینه است و هم وزنش پایین تر ازظروف یکبار مصرف مشابه تولیدی است.

پایین بودن قیمت تمام شده تولید، سبک وزنی، ظاهر مناسب، تغییر شکل ندادن در برابر گرما و شرایط محیطی، دیگر ویژگی های ظروف گیاهی تولید شده با PLA است.

 

این کارشناس پلیمر با بیان این که برخی تولیدکنندگان از مواد اولیه دیگری مثل موم، اسیدهای چرب یا اختلاط نشاسته با pp (پلی پروپیلن) برای تولید ظروف یکبار مصرف به اسم گیاهی استفاده می کنند، می گوید: ظروفی با این ویژگی نه تنها از وزن بیشتری نسبت به نمونه های مشابه برخوردار است بلکه از فسادپذیری آن نیز بالا است و در برابر رطوبت و عوامل محیطی بسیار زود تغییر شکل می دهند.

به همین دلیل برای مصرف کنندگان عمده حتی امکان ذخیره کالا در انبار وجود ندارد.چرا که در دمای در دمای ۲۵ درجه بلافاصله فاسد می شوند، در صورتی ظروف گیاهی، حتی تا بیش از یکسال باید در انبار قابل نگهداری باشند. تولید ظروف زیست تخریب پذیر به معنای این نیست که این ظروف در دمای معمولی قابل نگهداری نباشند بلکه آنها باید در زیر خاک و شرایط مستعد قابل بازیافت باشند. با استناد به این موارد است که در ایران ما ظروف یکبار مصرف گیاهی به معنای واقعی نداریم .

وی در پاسخ به این پرسش که چرا خط تولید ظروف گیاهی یکبار مصرف با توجه به محاسن آن تاکنون در کشور راه اندازی نشده است، خاطرنشان می کند: هزینه راه اندازی خط تولید این ظروف ۳٫۵ تا ۴ میلیارد تومان است. با توجه به نیاز و استقبال بازار از ظروف یکبار مصرف و اهمیت و جایگاه جهانی ظروف گیاهی اما نمیدانم چرا سرمایه گذاری در این زمینه انجام نمی شود.شاید هزینه بالای راه اندازی خط و ریسک پذیری بالای تولید در سالهای گذشته از جمله موانع باشند.

حسینی در پاسخ به این پرسش که مصرف کنندگان ظروف گیاهی یکبار مصرف با چه نشانه ای متوجه گیاهی بودن یا نبودن ظروف شوند، تأکید می کند:

در انتهای ظروف گیاهی یکبار مصرف مثلثی چاپ شده است که داخل آن کلمه PLA نوشته شده است.

 

 

اشتراک گذاری :