تانکر 6000 لیتری پلاستیکی عمودی
23
فوریه

سلول پلیمری با قابلیت استتار توسط محققین در دانشگاه South Australia ابداع شد

سلول پلیمری با قابلیت استتار

 

محققین دانشگاه صنایع آینده‌ی South Australia در استرالیا سلول‌ پلیمری با قابلیت استتار و قابل انطباق برای وسایطی ساخته اند که در صنایع نظامی مورد استفاده قرار می گیرد , تانک و نفر بر ها همیشه طعمه خوبی برای هواپیماهای دشمن بوده و کارشناسان به دنبال حذف این نقطه ضعف در امور نظامی هستند.

این پروژه با همکاری گروه فناوری و علوم دفاعی صورت گرفته است. سلول‌های محصور بین دو لایه پلی کربنات به تانک‌ها قابلیت استتار را داده که هم زمان می توانند با تغییر شرایط محیطی هنوز مخفی باقی بمانند.

این سلول‌ پلیمری در واقع از بسپارهایی رسانا که در صفحات پلی کربنات بسته بندی شده اند تشکیل شده است. این سلول‌ها می توانند الگوهای رنگی را تغییر داده و به خوبی با توجه به محیط اطراف با شرایط منطبق شوند. این فناوری که مشابه عملکرد آفتاب پرست‌ها عمل می کند، سال جاری در ۳۷۰ کیلومتری شمال غربی پایتخت استرالیا آزمایش شده است.

طبق گفته‌ی مسئول این پروژه، این سلول‌ پلیمری قابلیت تغییر رنگ سریع را داشته و به نیروی ثابتی برای پنهان بودن نیاز ندارند. او هدف از انجام این پروژه را پنهان کردن وسایل نقلیه نظیر تانک و نفربر در میدان جنگ از چشم انسان عنوان کرده است.

در این فناوری بسپارهای رسانا در بین ورق‌هایی از پلی کربنات قرار گرفته اند که ولتاژ بسیار اندکی در بین این صفحات جریان می یابد. این سلول‌ها می توانند در عرض یک ثانیه تغییر رنگ دهند.

البته لازم به ذکر است که صفحات پلی کربنات به اندازه‌ی کافی انعطاف پذیر نیستند در حالی که انعطاف این صفحات برای این فناوری امری مهم و مزیت بزرگی محسوب می شود و میتواند گام بعدی در این تحقیقات به شمار آید . این گروه تحقیقاتی با ادامه روند تحقیقات خود به دنبال استفاده از موادی کاربردی بوده که منعطف نیز باشند.

 

https://www.polynovin.com

 

منبع: www.materialsforengineering.co.uk

بکوشش: واحد کنترول کیفیت شرکت پلی اتیلن نوین / اخبار پلیمری

اشتراک گذاری :