تانکر 6000 لیتری پلاستیکی عمودی
21
دسامبر

آب و روش­های صرفه­ جویی مصرف در آبیاری کشاورزی با آبیاری های نوین

آب و نحوه مصرف آن اینروز ها به مهمترین خطری که بشیریت را تهدید میکند بدل شده , بیش از ۷۰ درصد از مصرف آب شیرین در ایران به کشاورزی تعلق دارد این در حالیست که فقط ۱۵ درصد از زمینهای کشاورزی دنیا تحت آبیاری قرار دارند و ۸۵ درصد بقیه به صورت دیم و بدون آبیاری مورد استفاده قرار می‌گیرند اما ۵۰ درصد از تولیدات کشاورزی و غذای مردم جهان از زمینهای آبی حاصل می‌شود , در نتیجه اجرای فناوری های نوین آبیاری کارآمد اهمیت ویژه ایی در امنیت غذایی مردم جهان و طبعا کشور عزیزمان دارد , در مطلب پیش رو به توضیح فشرده ایی در رابطه با انواع آبیاری های نوین میپردازیم.

شرکت پلی اتیلن نوین تولید کننده انواع مخزن آب پلیمری

منابع آبی زمین کدامند؟

منابع آب آبیاری , نزولات آسمانی شامل برف و باران , آبهای سطحی شامل رودخانه‌ها , سدها , مخزن آب , دریا , برکه‌ها , یخچالها و مخازن طبیعی یخ , آبهای زیرزمینی شامل چاه , قنات و چشمه است.

هدف از آبیاری !

تامین آب کافی برای ادامه زندگی گیاه , حفاظت و بیمه گیاهان در مقابل تنش‌های ناشی از کم آبی یا بی آبی‌های کوتاه مدت , خنک کردن خاک و اتمسفر یا هوای اطراف گیاه , شستن املاح مضر در خاک , نرم کردن ناحیه قابل شخم خاک .

آبیاری به معنی پخش آب روی زمین جهت نفوذ در خاک برای استفاده گیاه و تولید محصول می‌باشد. آبیاری در مزرعه در عین سادگی هنوز هم از پیچیده‌ترین و به عبارتی از مشکل‌ترین عملیات کشاورزی به شمار می‌رود. بسیاری از متخصصان کشاورزی آبیاری را یک هنر می‌دانند تا علم ، و برخی آن را یک فن قلمداد می‌کنند.

انواع روشهای نوین و صحیح آبیاری در کشاورزی :

انواع آبیاری به روشهای مرقون به صرفه و نوین به طور کلی ۲ روش هستند:

۱-آبیاری بارانی     ۲- آبیاری ریز آبیاری

 

آبیاری بارانی چیست؟!

یکی از روشهای آبیاری , آبیاری بارانی ست که آب را توسط آب پاشها به صورت قطرات ریز باران در آورده و در سطح زمین پخش می‌نمایند و رطوبت مورد نیاز گیاه تامین می‌شود.

روشهای آبیاری بارانی بر اساس نوع حرکت بال آبیاری به چهار دسته تقسیم می‌شوند: ۱-سیستم‌های آبیاری بارانی ثابت ۲- سیتم‌های بارانی نیمه ثابت ۳- آبیاری بارانی با جابجایی متناوب ۴- آبیاری بارانی با جابجایی مداوم .

 

مزایای آبیاری بارانی

امکان استفاده در زمنیهای پر شیب.

توزیع یکنواخت آب آبیاری در تمام نقاط مزرعه.

کمک به رشد بهتر گیاهان با لطیف کردن محیط اطراف گیاهان.

معایب آبیاری بارانی

سموم آفت کش و قارچ کش را از روی برگها می‌شوید.

تاثیر نامطلوب باد در توزیع یکنواخت آب در این نوع از روشهای آبیاری.

هزینه سرمایه گذاری اولیه نسبتا زیاد.

آبیاری ریز آبی :

در آبیاری ریزآبی (اصطلاحا همان آبیاری قطره ایی) از فناوری جریان کم برای انتقال صحیح آب به ریشه ی گیاه با آهنگی که باعث پرا نشت و روان آب نشود , استفاده میگردد که با برنامه ریزی مناسب و روشهای مدیریت خاک و استفاده از تجهیزات استاندارد آب کافی را با کمترین میزان هدر رفت به گیاهان میرساند.

آبیاری ریز آبی بهترین و مرقون به صرفه ترین روش آبیاری در کشاورزی میباشد.

مزایای آبیاری قطره‌ای‏‎ : ‎

آبیاری قطره‌ای آسان‌ترین راه آبیاری گیاه است و کمبود رطوبت خاک را قبل از پیداش مکش بالاتر اثر مصرف به وسیله گیاه از طریق تبخیر و تعرق ، بر طرف می‌سازد . یک سیستم آبیاری قطره‌ای به علت کاربرد موثر و نیروی کار دارای مزایای ‏آگرونومیکی ، آگروتکنیکی و اقتصادی منحصر به فرد است .

معایب آبیاری قطره ای‏‎ :‎

‎ ‎هزینه نسبتاً بالا ، گرفتگی قطره چکانها ، ایجاد شوری موضعی و پخش نا منظم و لکه لکه ای رطویت خاک از معایب اصلی سیستم های آبیاری ‏قطره ای بشمار می آیند.


شما در وبسایت رسمی شرکت پلی اتیلن نوین ( صفحه مقالات پلیمری ) هسنید ?

درباره شرکت :
شرکت پلی اتیلن نوین تحت مدیریت مجموعه گروه صنعتی مخزن سازان نوین تولیدکننده مخزن آب , وان , بشکه و انواع ظروف و محصولات پلیمری و همچنین طراح و سازنده ماشین آلات قالبگیری دورانی (خط تولید قطعات پلیمری میان تهی)روتشنال دارای گواهینامه مدیریت فرایند ISO9001 با کادری مجرب و حرفه ایی با تجربه فعالیت در بزرگترین محیط های صنعتی خاورمیانه با بیش از نیم قرن تجربه , خدمتگذار صنعت و صنعتگران و ملت بزرگ ایران…
آدرس کارخانه: تهران / شهرک صنعتی شمس آباد / بلوار سروستان
ما بهترینیم چون بهترینا رو داریم…
جهت مشاهده تولیدات شرکت پلی اتیلن نوین , لطفا روی محصولات  کلیک کنید.

اشتراک گذاری :