28
آوریل

توسعه ساختارهای پلاستیکی منحنی شکل سه بعدی توسط نور

گروهی از پژوهشگران دانشگاه کارولینای شمالی موفق به توسعه ساختارهای پلاستیکی منحنی شکل سه بعدی توسط نور شده‌اند , در طرح ساختارهای پلاستیکی منحنی شکل سه بعدی با استفاده از نور ورقه‌های پلاستیکی دو بعدی خم شده و به ساختارهای سه بعدی نظیر لوله‌ها و کره‌ها تبدیل می‌شود.
این مطالعه در ادامه پژوهش‌های پیشین صورت گرفته توسط همین تیم تحقیقاتی بر روی ساختارهای سه بعدی خود تاشونده می‌باشد. پیشرفت کلیدی که در حال حاضر بدست آمده این است که به جای تاخوردن پلاستیک در امتداد خطوط مستقیم و ایجاد ساختارهای چند وجهی مکعبی، هرمی و…، صفحات پلاستیکی خم شده و ساختارهای منحنی شکلی ایجاد می‌کنند.

در سال ۲۰۱۱ محققان با استفاده از چاپگرهای جوهرافشان مرسوم، خطوطی را بر روی ورقه‌های پلاستیکی دو بعدی چاپ نمودند. سپس ورقه‌های پلاستیکی توسط یک الگوی خاص بریده شد و زیر نور مادون قرمز قرار گرفت و پس از تابش به ساختارهای سه بعدی خم گردید. این خطوط هنگامی که در برابر نور مادون قرمز قرار می گیرند، انرژی بیشتری نسبت به نقاط شفاف جذب می کنند و در نتیجه تا می شوند. این روش با انواع روش‌های چاپ نظیر چاپ صفحه‌ای و جوهرافشان سازگار بوده و همچنین دارای هزینه کم و توان عملیاتی بالا می‌باشد.

در حال حاضر محققان با کنترل تعداد خطوط و توزیع جوهر بر روی سطح ماده ( پلاستیک )، قادر به تولید هر تعداد از اشکال منحنی شده‌اند. در تمام این اشکال از میزان مشابهی جوهر استفاده می‌شود. پیش از این پژوهش‌های دیگری جهت خم کردن مواد صورت پذیرفته است اما آن‌ها این کار را به وسیله مواد نرم نظیر هیدروژل‌ها انجام دادند. اما در این پژوهش صورت گرفته از ترموپلاستیک‌ها که بسیار سخت‌تر و محکم‌تر از مواد نرم هستند استفاده شد. از مزایای این روش این است که مواد پس از حذف نور همچنان می‌توانند شکل خود را حفظ کنند.

منبع: http://polympart.com

خانه

شما در وبسایت رسمی شرکت پلی اتیلن نوین ( اخبار پلیمری ) هسنید ?

 

 

برخی اخبار و مقالات پلیمری مرتبط با مطلب فوق :

درباره شرکت :
شرکت پلی اتیلن نوین تحت مدیریت مجموعه گروه صنعتی مخزن سازان نوین تولید کننده تانکر , بشکه و ظروف و وان پلیمری و طراح و سازنده ماشین آلات صنعت دورانی روتشنال دارای گواهینامه مدیریت فرایند ISO9001 با کادری مجرب و حرفه ایی با تجربه فعالیت در بزرگترین محیط های صنعتی خاورمیانه با بیش از نیم قرن تجربه , خدمتگذار صنعت و صنعتگران و ملت بزرگ ایران…

ما بهترینیم چون بهترینا رو داریم…
جهت مشاهده محصولات پلی اتیلن نوین , لطفا اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری :