23
مارس

بسپارهای هوشمند و نیاز روز افزون جهانی تا سال ۲۰۲۱

بسپارهای هوشمند در سال ۲۰۱۵ حدود ۶۶/۸۸۱د میلیون دلار ارزش‌گذاری شد ,طبق گزارش منتشر شده از Orbis Research بازار جهانی و با توجه به پیش بینی‌ها این ارزش تا سال ۲۰۲۱ با رشد ۲۳ درصدی به ۲۹۴۹ میلیون دلار خواهد رسید.
بسپارهای هوشمند، بسپارهایی عملکرد بالا بوده که حتی در تغییرات اندک محیطی که در آن قرار دارند با توجه به خواص شان، ویژگی‌های خود را تغییر می‌دهند. این بسپارها می‌تواند به عواملی نظیر دما، رطوبت، PH، طول موج یا شدت نور تابیده شده و یا حتی تغییر میدان مغناطیسی یا الکتریکی عکس‌العمل نشان دهند. این عکس‌العمل ها می‌توانند به روش‌های مختلفی صورت پذیرند. مثلا می‌توانند رنگ یا شفافیت خود را تغییر دهند، رسانا شوند، در برابر آب عبورپذیری داشته باشند و یا حتی در مواردی تغییر شکل از خود نشان دهند. به بسپارهایی که در اثر تغییر شرایط از خود تغییر شکل نشان می‌دهند بسپارهای هوشمند دارای حافظه‌ی شکلی می‌گویند.
بسپارهای هوشمند با توجه به نوع آنها ، به بازارهای مختلفی تقسیم بندی می‌شوند:
–  بسپارهای خود ترمیم شونده
–  بسپارهای محرک شیمیایی (بسپارهای حساس به PH)
–  بسپارهای محرک زیستی (بسپارهای حساس به آنزیم)
–  بسپارهای محرک فیزیکی (بسپارهای حساس به گرما، نور، دارای حافظه‌ی شکلی و فعال مغناطیسی و الکتریکی)
علاقه به بسپارهای هوشمند به خصوص در زمینه‌ی رهایش کنترل شده‌ی دارو دائما در حال افزایش می‌باشد. به علاوه بسپارهای رسانا در زمینه‌ی رسانش پروتئین و پپتید نیز بسیار پرکاربرد شده‌اند. در حال حاضر محققان در حال مطالعه بوده تا بتوانند از مزایای این ویژگی منحصر به فرد بسپارهای هوشمند در زمینه‌ی کنترل بسیار‌ی از بیماری‌ها فعالیت‌هایی را انجام دهند.
هر نوع سامانه‌ی رسانشی ویژگی منحصر به فرد خود را داراست. این ویژگی در سامانه‌ی رسانش پایدار پروتئین بسیار ویژه عمل می‌نماید. به عنوان مثال ویژگی‌های مشخصی وجود دارد که بر رهایش دارو اثر گذاشته و استحکام مکانیکی سامانه‌های رسانش بسپاری را کنترل می‌نماید. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به تعادل آبدوستی/آبگریزی، طول زنجیر بسپاری، وزن مولکولی، ساختار بسپاری، معماری مولکولی و … اشاره نمود. البته زیست سازگاری و زیست تخریب پذیری باید یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بسپارهایی باشد که در درون بدن (In Vivo) مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

منبع: iranpolymer.com

 

شما در وبسایت رسمی شرکت پلی اتیلن نوین ( اخبار پلیمری ) هسنید ?

https://www.polynovin.com

برخی اخبار و مقالات پلیمری مرتبط با مطلب فوق :

تولید مستربچ با قابلیت تغییر رنگ نسبت به دما !

ساعت کامپوزیتی گرافنی ! سبکترین ساعت میکانیکی جهان تولید شد
فستیوال صنعت پلاستیک و پلیمر به منظور ارائه و تجاری سازی نوآوری های پایین دستی پتروشیمی

تولید باتری‌های لیتیوم-پلیمر با سرمایه‌گذاری ۱۷ میلیون دلاری سامسونگ

 

شرکت پلی اتیلن نوین تحت مدیریت مجموعه گروه صنعتی مخزن سازان نوین تولید کننده انواع مخازن و ظروف پلیمری و طراح و سازنده ماشین آلات صنعت دورانی روتشنال دارای گواهینامه مدیریت فرایند ISO9001 با کادری مجرب و حرفه ایی با تجربه فعالیت در بزرگترین محیط های صنعتی خاورمیانه با بیش از نیم قرن تجربه , خدمتگذار صنعت و صنعتگران و ملت بزرگ ایران…

ما بهترینیم چون بهترینا رو داریم…

جهت مشاهده محصولات پلی اتیلن نوین , لطفا اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری :