برای تماس با مدیر عامل شرکت با شماره همراه روبرو تماس بگیرید : 09125987671
شماره تماس : 02155659631 | همراه : 09125987671
 • 26
  مارس

  پلیمر و پلاستیک مترادف یا متضاد؟ تفاوتها و شباهتها + عکس

  پلیمر و پلاستیک مترادف یا متضاد؟

  آیا پلیمر و پلاستیک یک معنی دارند یا…؟

  تفاوت بین پلیمر و پلاستیک بسیار پیچیده است چرا که تمامی پلاستیک ها پلیمر هستند اما تمامی پلیمرها، پلاستیک محسوب نمی شوند.

  تمامی شرکتها و دانش آموخته های این رشته معتقندند که اساساً پلیمر به تنهایی قابل استفاده نمی باشد و باید با واسطه هایی دیگری ترکیب شده تا بتواند به شکل یک محصول قابل استفاده در بیاید.

  با این وجود،درک این مسئله که هم پلیمر و هم پلاستیک،هر کدام جداگانه محصول مهمی به شمار می روند، از اهمیت زیادی برخوردار است، اگرچه تولید هرکدام مستلزم وجود دیگری است.

  نشاسته نوعی پلیمر طبیعی محسوب میشود

  پلیمر

  پلیمر چیست؟

  محصولات پلیمری واقعی اگر هم وجود داشته باشند در بازار به ندرت یافت می شوند.

  در واقع زمان بازار یابی محصول، پلیمر و پلاستیک می توانند به جای یکدیگر بکار گرفته شوند.

  پلیمرها زنجیره بلندی از مولکولهایی است که می توانند تواماً ماهیت بیولوژیکی و یا غیر آلی داشته باشند.بدین ترتیب اتلاق عبارت پلیمر به موارد مختلف امری ممکن است.مثالهایی از این قبیل شامل پلیمرهایی است که حاوی باکالیت،الیاف مصنوعی شناخته شده با نام ابریشم مصنوعی،تار،شالاک و عصاره های درختی است که جهت تولید لاستیک خام از آنها استفاده می شود.

  پلاستیک

  پلاستیک چیست؟

  پلیمر می تواند هم بیولوژیکی و هم غیر آلی باشد ولی پلاستیک چنین قابلیتی ندارد.پلاستیک یک ماده صرفاً مصنوعی و ساخته دست بشر می باشد ولی اغلب پلیمر را در ترکیباتش همراهی می نماید.

  پلاستیک نام خود را از واژه یونانی “plastikos” و Plsatos”” گرفته که به ترتیب به معنای مناسب برای “قالب زنی” و “قالب زده شده” می باشد. رایج ترین نوع پلاستیک عبارتند از پلی اتیلن ترفتالات(PET) ،وینل، PVC، پلی پروپیلن و پلی کربنات مثل بیسفنول ای مشهور به BPA .

  مزایا و معایب پلیمر:

  برخی از محصولات پلیمری می توانند باز یافت شوند در حالیکه برخی از آنان نیز این قابلیت را ندارند.برای مثال،پلیمرهای ترموپلاستیکی، پلیمرهایی هستند که نمی توانند دوباره گرمادیده یا دوباره شکل بگیرند و همین مسئله مانع بازیافت آنها می شود.با این وجود پلیمر می تواند بر حسب زمینه مصرف همچون پوشاک، پارچه و محصولات پلاستیکی، بسیار انعطاف پذیر تر عمل نماید.پلیمر می تواند به فرم های زیادی از جمله الیاف،برگه ها، کابل ها و اشکال مختلف بوجود آید.

  مزایا و معایب پلاستیک

  از آنجاییکه پلاستیک تا حدی از پلیمر تشکیل شده است، هر دوی آنها خصوصیات مشابهی دارند.

  بعضی پلاستیک ها می توانند بازیافت شوند در حالیکه برخی دیگر این قابلیت را ندارند. برخی از پلاستیک ها انعطاف پذیر بوده و می توانند در مواردی همچون پارچه یا پوشاک مورد استفاده قرار گیرند در حالیکه دیگر پلاستیک ها این قابلیت را نداشته و بیشتر در مواردی همچون ظروف نگهداری یا ماوس کامپیوتر استفاده می گردند.

  با این وجود پلاستیک نیز همچون پلیمر دامنه مصرف گسترده ای دارد.

   

   

   

  شما اکنون در وبسایت رسمی شرکت پلی اتیلن_نوین , صفحه اخبار و مقالات پلیمری هستید ?
  برخی از اخبار و مقالات پلیمری مرتبط :

  درباره ما:

  شرکت پلی اتیلن نوین تحت مدیریت مجموعه گروه صنعتی مخزن سازان نوین تولید کننده انواع مخازن و ظروف پلیمری و طراح و سازنده ماشین آلات صنعت دورانی روتشنال دارای گواهینامه مدیریت فرایند ISO9001 با کادری مجرب و حرفه ایی با تجربه فعالیت در بزرگترین محیط های صنعتی خاورمیانه با بیش از نیم قرن تجربه , خدمتگذار صنعت و صنعتگران و ملت بزرگ ایران…

  ما بهترینیم چون بهترینا رو داریم…

  جهت مشاهده محصولات پلی اتیلن نوین , لطفا اینجا کلیک کنید

   

  اشتراک گذاری :

0 comments

Leave a reply

از طریق واتساپ با کارشناسان ما در ارتباط باشید