04
آوریل

پلیمرهای شبکه ایی چیست؟ کاربردها و خواص

پلیمرهای شبکه ایی : در این نوع پلیمرها دو یا چندین زنجیر به صورت اتصالات عرضی به هم متصل شده‌اند. با یک درجه کم از شبکه‌ای شدن، یک شبکه شل از پلیمرهای شبکه ایی که اساس دو بعدی دارد، بدست می‌آید. درجه بالای شبکه‌ای شدن باعث شکل گیری یک ساختار سفت سه بعدی می‌شود . شبکه‌ای شدن معمولاً در اثر واکنش شیمیایی ایجاد می‌شود. یک مثال از ساختار شبکه ای دو بعدی ولکانش لاستیک است که به وسیله اتم‌های گوگرد تشکیل می‌شود . پلاستیک‌های گرماسخت مثالهایی از پلیمرهای شبکه ایی بالا هستند و ساختار آنها در اثر گرما به جای ذوب شدن، تجزیه می‌شود یا می سوزد.

 

پیوند دادن با یکدیگر و ایجاد پلیمرهای شبکه ایی :

در اینجا ( برای مثال ) چه اتفاقی رخ داده است؟ (شکل پایین)  گوگرد با لاستیک چه کرد؟ اتفاقی که افتاد این بود که گوگرد پل‌هایی تشکیل داد که تمام زنجیره‌های پلیمری داخل لاستیک را به هم متصل می‌کرد. این پل‌ها اتصالات عرضی نامیده می‌شوند. می‌توانید این فرآیند را در تصویر زیر ببینید. پل‌های تشکیل شده به وسیله‌ی زنجیر‌های کوتاه اتم گوگرد، یک زنجیر پلی‌ایزوپرن را به زنجیر دیگر متصل می‌کنند، تا زمانی که تمام زنجیر‌ها در یک اَبَرمولکول غول‌پیکر به هم متصل می‌شوند.

 

 

در حقیقت یک ماده‌ی ساخته شده از پلیمرهای شبکه ایی یک مولکول منفرد است. یک مولکول که آنقدر بزرگ است که می‌توانید آن را با دستتان بردارید.

این اتصالات عرضی تمامی مولکول‌های پلیمر را به هم متصل می‌کند و به همین دلیل، زمانی که لاستیک گرم می‌شود، مولکول‌ها نمی‌توانند روی هم یا به دور هم بلغزند و جاری شوند و به این ترتیب ماده‌ای به دست می‌آید که ذوب نمی‌شود. همچنین، چون همه مولکول‌های پلیمر به یکدیگر متصل شده‌اند، به راحتی از یکدیگر جدا نمی‌شوند و به همین دلیل لاستیک پخت شده‌ زمانی که سرد می‌شود، شکننده نمی‌شود.

 

 

تهیه و تدوین: واحد کنترول کیفیت شرکت پلی اتیلن نوین

 

 

کپی و انتشار بدون ذکر منبع آزاد , به شرط اینکه خودتون مطالعه کنید ?

 

 

 

شما اکنون در وبسایت رسمی شرکت پلی اتیلن نوین , صفحه اخبار و مقالات پلیمری هستید ?
برخی از اخبار و مقالات پلیمری مرتبط :

درباره ما:

شرکت پلی اتیلن نوین تحت مدیریت مجموعه گروه صنعتی مخزن سازان نوین تولید کننده انواع مخازن و ظروف پلیمری و طراح و سازنده ماشین آلات صنعت دورانی روتشنال دارای گواهینامه مدیریت فرایند ISO9001 با کادری مجرب و حرفه ایی با تجربه فعالیت در بزرگترین محیط های صنعتی خاورمیانه با بیش از نیم قرن تجربه , خدمتگذار صنعت و صنعتگران و ملت بزرگ ایران…

ما بهترینیم چون بهترینا رو داریم…

جهت مشاهده محصولات پلی اتیلن نوین , لطفا اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری :