04
آوریل

پتروشیمی ها با خام فروشی، رتبه اول صادرات غیر نفتی را در سال ۹۵ از آن خود کردند!

پتروشیمی ها با خام فروشی، رتبه اول صادرات غیر نفتی را از آن خود کردند! در سال ۱۳۹۵ حدود ۱۴٫۳ میلیارد دلار از محصولات پتروشیمی ایران صادر شد که نشان از سهم ۳۲٫۶ درصدی پتروشیمی از مجموع صادرات دارد.

براساس آمارهای منتشر شده از سوی گمرکات کشور، در سال ۹۵ در کل ۴۳٫۹ میلیارد دلار کالا از ایران به مقصد کشورهای دنیا صادر شده است که وزن تقریبی آن معادل ۱۲۹ میلیون تن کالا می شود،‌ این در حالی است که در سال ۹۴ ، ارزش صادرات ایران ۴۲٫۴ میلیارد دلار بوده است .
با نگاهی به این آمار ها مشخص می شود که مانند سال های گذشته،‌ مدال طلایی صادرات بر گردن محصولات پتروشیمی ها قرار دارد. در سال ۹۵ حدود ۱۴٫۳ میلیارد دلار از محصولات پتروشیمی ایران به دیگر کشورها صادر شده است که نشان از سهم ۳۲٫۶ درصدی پتروشیمی از مجموع صادرات دارد.
این در حالی است که در سال ۹۵، سهم پتروشیمی از صادرات ایران ۳۰٫۹ درصد بوده و ارزش صادراتی این محصولات نیز در آن سال ۱۳٫۱ میلیارد دلار را شامل می شود.
توجه به صادرات پتروشیمی ها از آن جهت اهمیت دارد که تولید این محصولات در حلقه های نهایی ارزش قرار گرفته و صادرات آن می تواند ارزش افزوده بالاتری را نصیب کشور کند.
بعد از پتروشیمی ها ،‌ میعانات گازی سهم ۱۶٫۶ درصدی را در صادرات سال گذشته به خود اختصاص داده است. آمارها نشان می دهد که ایران در سال ۹۵ ۷٫۳ میلیارد دلار میعانات گازی صادر کرده است. این اعداد در حالی مطرح می شود که در سال ۹۴، میزان صادرات میعانات از کشور، ‌۴٫۶ میلیارد دلار و معادل ۱۱ درصد مجموع صادرات بوده است.

بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی و افزایش تولید میعانات گازی از این میدان مشترک از عمده ترین دلایل افزایش صادرات آن به شمار می رود. البته به نظر می رسد با بهره برداری کامل از پالایشگاه ستاره خلیج فارس‌ و مصرف میعانات در آن،‌ میزان صادرات این محصول کاهش پیدا کرده و در مقابل فرآورده های با کیفیت تر مانند بنزین و نفت گاز در سبد صادراتی ایران جای خود را باز کند.
همین دو محصول یعنی محصولات پتروشیمی و میعانات گازی حدود ۵۰ درصد از صادرات ایران را از نظر ارزشی شامل شده اند.
سایر محصولات ایرانی نیز ۵۰ درصد مابقی را تشکیل می دهد که عمده آنها به ۵ کشور چین، امارات،‌ عراق،‌ترکیه و کره جنوبی صادر شده است.

 

منبع: نیپنا

 

شما در وبسایت رسمی شرکت پلی اتیلن نوین ( اخبار پلیمری ) هسنید ?

خانه

 

برخی اخبار و مقالات پلیمری مرتبط با مطلب فوق :

تعداد پسماندهای پلاستیکی از تعداد ماهی ها در اقیانوس پیشی می‌گیرند

استفاده از نانولوله‌های کربنی در ایستگاه فضایی و شاتل‌ها

تولید باتری‌های لیتیوم-پلیمر با سرمایه‌گذاری ۱۷ میلیون دلاری سامسونگ

بسپارهای هوشمند و نیاز روز افزون جهانی تا سال ۲۰۲۱

 

 

 

 

 

درباره ما:

شرکت پلی اتیلن نوین تحت مدیریت مجموعه گروه صنعتی مخزن سازان نوین تولید کننده انواع مخازن و ظروف پلیمری و طراح و سازنده ماشین آلات صنعت دورانی روتشنال دارای گواهینامه مدیریت فرایند ISO9001 با کادری مجرب و حرفه ایی با تجربه فعالیت در بزرگترین محیط های صنعتی خاورمیانه با بیش از نیم قرن تجربه , خدمتگذار صنعت و صنعتگران و ملت بزرگ ایران…

ما بهترینیم چون بهترینا رو داریم…

جهت مشاهده محصولات پلی اتیلن نوین , لطفا اینجا کلیک کنید.

اشتراک گذاری :