15
آوریل

نانوذرات برای الگودهی روی سطح پلیمرها توسط شرکت لاستیک‌سازی Goodyear مورد استفاده قرار میگیرند

نانوذرات برای الگودهی روی سطح پلیمرها توسط تیم تحقیق و توسعه شرکت لاستیک‌سازی گودیر (Goodyear) مورد استفاده قرار می‌گیرند. این روش در نهایت منجر به تولید نانوکامپوزیت‌هایی با خواص جدید می‌شود.
الامگیر کریم از شرکت لاستیک‌سازی گودیر (Goodyear) معتقد است که کنترل سازماند‌دهی نانوذرات به صورت الگوهایی در یک فیلم پلیمری بسیار نازک می‌تواند به جای روش‌های شیمیایی، از طریق آنتروپی انجام شود. کریم و همکارانش موفق به انجام این کار شده‌اند. فیلم‌های لایه نازک پلیمری دارای کاربردهای وسیعی در حوزه‌های مختلف هستند. از آنها در ساخت رنگ، روان‌ساز و چسب استفاده می‌شود. این گروه تحقیقاتی اقدام به توسعه روشی موسوم به SCPINSS کردند که در آن الگوسازی نرم از طریق تجمع نانوذرات انجام می‌شود. پژوهشگران این پروژه از این روش برای تولید فیلم‌های لایه‌نازک کامپوزیت پلیمری استفاده کردند که در آن سازمان‌دهی نانوذرات در مقیاس میکرونی به صورت کنترل شده انجام شده است.
این روش جدید به صورت منحصر به فرد نانوذرات را سامان‌دهی می‌کند تا الگوهایی روی فیلم ایجاد شود. از این الگوها در حوزه‌های مختلف نظیر حسگری استفاده میشود. آنتروپی به معنای بی‌نظمی دریک سیستم است؛ هر چند که در مواد کلوئیدی نشان داده شده است که هم آنتروپی و هم نظم می‌تواند به صورت همزمان افزایش یابد.
محققان این پروژه از آنتروپی برای شکل‌دهی مستقیم نانوذرات روی فیلم‌های پلیمری استفاده کردند. پژوهشگران از اثر محدود کردن آنتروپی برای ایجاد الگوهای توپوگرافی استفاده کردند. در نهایت آنتروپی سطح موجب ساماندهی نانوذرات می‌شود؛ بدون این که در آن از برهمکنش‌های مبتنی برآنتالپی که در شیمی رایج است، استفاده شود. از این روش می‌توان برای ترکیبات شیمیایی مختلف و ایجاد اشکال هندسی متفاوت استفاده کرد. این روش دارای پتانسیل بالایی برای تولید نانومواد با خواص ویژه به منظور استفاده در نانوالکترونیک و پلاسمونیک است.
کریم می‌گوید: « این فرآیند دارای کارایی بالایی بوده و می‌توان از آن برای نانوذرات مختلف استفاده کرد؛ بدون این که دورریزی در مواد اولیه اتفاق افتد. در واقع از ۱۰۰ درصد نانوذرات برای ایجاد الگو استفاده می‌شود.» نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای با عنوان Entropy-driven segregation of polymer-grafted nanoparticles under confinement در نشریه Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) منتشر شده است.

منبع: ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

خانه

شما در وبسایت رسمی شرکت پلی اتیلن نوین ( اخبار پلیمری ) هسنید ?

 

برخی اخبار و مقالات پلیمری مرتبط با مطلب فوق :

 

 

 

درباره ما:

شرکت پلی اتیلن نوین تحت مدیریت مجموعه گروه صنعتی مخزن سازان نوین تولیدکننده تانکر , ظروف پلیمری از جمله انواع وان پلاستیکی و بشکه حمل مواد شیمیایی و بهداشتی و همچنین طراح و سازنده ماشین آلات صنعت دورانی روتشنال دارای گواهینامه مدیریت فرایند ISO9001 با کادری مجرب و حرفه ایی با تجربه فعالیت در بزرگترین محیط های صنعتی خاورمیانه با بیش از نیم قرن تجربه , خدمتگذار صنعت و صنعتگران و ملت بزرگ ایران…

ما بهترینیم چون بهترینا رو داریم…

جهت مشاهده محصولات پلی اتیلن نوین , لطفا اینجا کلیک کنید.

اشتراک گذاری :