تانکر 6000 لیتری پلاستیکی عمودی
07
فوریه

میزان تولید سالیانه پلاستیک : سالانه حدود ۳۰۰ میلیون تن پلاستیک در جهان تولید می‌شود

به نظر می‌آید هرگز نمی‌توانیم از پلاستیک‌های دور و برمان و آلودگی ناشی از آنها خلاص شویم. به هر کجا نگاه کنیم، با این ماده سر و کار داریم؛ از قاب مانیتور رایانه گرفته تا ظروف پلاستیکی یکبار مصرف. حجم تولید پلاستیک و کاربرد آن در وسایل گوناگون بسیار زیاد است. تولید ۵/۱ میلیون تن پلاستیک در جهان در سال ۱۹۵۰ در سال ۲۰۰۲ به ۲۰۰ میلیون تن رسید،اما این مقدار امروزه به ۳۰۰ میلیون تن رسیده و می‌توان گفت زمین گرفتار اپیدمی پلاستیک شده است.

اما تمام این پلاستیک ها در انتها به کجا می رسند؟ بخشی از پلاستیک ها بازیافت و بخشی از آنها درون زمین دفن می شوند و مقدار بسیار زیادی از آنها که حتی تصورش را نمی کنید، به مسیرهای رودخانه ای و دریایی می رسند و آب ها را آلوده می کنند. براساس تخمین ها، ۴ تا ۱۲ میلیون تن زباله پلاستیکی از طریق ساحل، وارد آب دریا و اقیانوس می شوند. پلاستیک برخلاف شیشه، کاغذ، آهن و آلومینیوم براحتی تجزیه و بازیافت نمی شود. از میان ۳۰۰ میلیون تن پلاستیکی که میزان تولید سالیانه پلاستیک می شود، تنها ۱۰ درصد آن را می توان بازیافت کرد و این روزها آلودگی ناشی از این میزان تولید سالیانه پلاستیک تبدیل به معضلی لاینحل شده است. اثرات آلوده کننده پلاستیک در محیط زیست را می توان همه جا دید؛ از زمین و اقیانوس گرفته تا انسان و حیوان.

پلاستیک و زمین

پلاستیک دفن شده در خاک و محیط اطرافش مواد شیمیایی مضر آزاد می کند که در نهایت به آب های زیرزمینی، منابع آبی اطراف و همچنین اکوسیستم نفوذ می کند و آب مسموم به گونه هایی از موجودات که از آن می نوشند، آسیب می رساند.

براساس گفته مدیر سازمان تحقیق درباره زباله های پلاستیکی، این زباله ها بیش از این که به صورت تکه های درشت در دریا وجود داشته باشند، به صورت ریزپلاستیک ـ در اندازه های ۲ میکرو تا ۵ میلی متر ـ درمی آید و می توان ابرهایی از این ریزپلاستیک ها را در سطح دریا مشاهده کرد. حداقل ۵ تریلیون پلاستیک با وزنی بیش از ۲۶۸ هزار تن در دریاها شناور هستند و ۹۲ درصد آنها به ریز پلاستیک تبدیل می شوند و در انتها بخش وسیعی از ریزپلاستیک ها به کف دریا می رسند و رسوب می کنند. پاکسازی دریا از زباله های پلاستیکی درشت بسیار سخت است، چه برسد به ریزپلاستیک هایی که در اعماق دریا قرار می گیرند.

پلاستیک و حیوانات

زباله های پلاستیکی براحتی حیوانات دریایی را آلوده و مسموم می کنند، زیرا آنها این مواد را به جای غذا اشتباه می گیرند و مصرف می کنند. در معده برخی از این حیوانات، مقادیر زیادی پلاستیک دیده شده و این زباله ها هر سال بیش از یک میلیون مرغ دریایی و یکصد هزار پستاندار را می کشد. از طرفی مواد شیمیایی سمی پلاستیک ها، ماهی ها و پرندگان دریایی بسیاری را به کشتن داده است. گاهی اوقات هم این حیوانات میان زباله های پلاستیکی گیر می افتند و چون نمی توانند خود را آزاد کنند، از گرسنگی می میرند یا خفه می شوند یا به دام شکارچی ها می افتند.

از ده سال گذشته تاکنون، مرگ و میر حیوانات دریایی بر اثر خوردن پلاستیک یا گرفتار شدن در میان آنها ۴۰ درصد افزایش داشته است. در معده ۴۴ درصد پستانداران و ۸۶ درصد از گونه های لاک پشت خرده ریزهای پلاستیک دیده شده و بیش از ۲۷۰ گونه جانواران دریایی از جمله ماهی ها و پستانداران بر اثر این زباله ها جان خود را از دست داده اند.

زنجیره غذایی

ماهی های مصرفی ما در معرض مواد شیمیایی موجود در رودخانه ها، دریاها و اقیانوس ها هستند و ماده ای که بیش از هر چیز توجه ما را به خود جلب می کند و در ماهی ها به مقدار زیاد دیده می شود، جیوه است که برای انسان ضرر دارد، اما این ماده تنها آلوده کننده ای نیست که به درون بافت های ماهی نفوذ می کند. امروزه مواد شیمیایی موجود در ریزپلاستیک های خورده شده از سوی جانواران دریایی که در زنجیره غذایی ما قرار دارند باعث مشکلاتی در انسان و موجوداتی شده است که از آنها تغذیه می کنند.

انسان و پلاستیک

سرطانزایی و ایجاد اختلال در غدد درون ریز می تواند به دلیل مصرف پلاستیک ایجاد شود. مواد شیمیایی مضر پلاستیک ها وارد جریان خون و بافت بدن انسان و حتی نوزادان می شود.

در تولید بطری های پلاستیکی نوعی ترکیب شیمیایی به نام «بیسفنولA» وجود دارد که جذب مایعات خوراکی داخل آن می شود و فرد را با خطر ابتلا به بیماری های قلبی ـ عروقی، سرطان سینه، پروستات، مغز، دیابت، ناباروری، چاقی و اختلال در فعالیت غدد درون ریز مانند هورمون تیروئید و جنسی روبه رو می کند. همچنین گزارش هایی مربوط به تولد نوزادان ناقص الخلقه وجود دارد.

چاره زندگی پلاستیکی

با توجه به حجم وسیع میزان تولید سالیانه پلاستیک ها در دنیای امروز، هزینه جمع آوری آنها از محیط زیست بسیار زیاد و تقریبا غیرممکن است. بویژه ریزپلاستیک های موجود در اقیانوس ها را با امکانات فعلی نمی توان جمع کرد. بهترین راه حل درباره زباله های پلاستیکی، عوامل پیشگیرانه ای مانند تولید کمتر، محدودیت در مصرف و بهبود بازیافت پلاستیک است. سوزاندن زباله های پلاستیکی، یکی دیگر از راه حل هاست که ۶۰ درصد تجهیزات پلاستیکی پزشکی به این صورت معدوم می شود، اما اگر این کار به روش صحیح انجام نشود، می تواند گازهای خطرناک تولید کند.

طرفداران محیط زیست با ارائه راهکارهایی تلاش می کنند تا جایی که امکان دارد از این آلودگی بکاهند. آنها از مردم می خواهند از مواد پلاستیکی استفاده نکنند و هنگام خرید به جای استفاده از کیسه های پلاستیکی از موادی استفاده کنند که براحتی بازیافت می شوند. استفاده از شیشه، استیل، چوب، کاغذ و سرامیک به جای پلاستیک پیشنهاد شده است. ظروف ساخته شده از این مواد را می توان چندبار استفاده کرد و از شر آلودگی پلاستیک های یکبار مصرف خلاص شد.

باید به مردم آموزش داد هیچ گاه کنار ساحل رودخانه یا دریاها زباله بویژه پلاستیک نریزند و حتی با جمع کردن زباله های ریخته شده به پاکسازی محیط زیست کمک کنند. دولت نیز با بهبود وضع بازیافت زباله های پلاستیکی می تواند کمک شایانی به پاکسازی محیط از پلاستیک کند.

 

میزان تولید سالیانه پلاستیک – منبع: lasticpollutioncoalition

مترجم: نادیا زکالوند

به همت واحد کنترول کیفیت شرکت پلی اتیلن نوین


شما در وبسایت رسمی شرکت پلی اتیلن نوین ( صفحه اخبار پلیمری ) هسنید ?
درباره شرکت :
شرکت پلی اتیلن نوین تحت مدیریت مجموعه گروه صنعتی مخزن سازان نوین تولیدکننده تانکر پلیمری , بشکه , وان پلی اتیلن و همچنین طراح و سازنده ماشین آلات صنعت قالبگیری دورانی (خط تولید قطعات پلیمری میان تهی)روتشنال دارای گواهینامه مدیریت فرایند ISO9001 با کادری مجرب و حرفه ایی با تجربه فعالیت در بزرگترین محیط های صنعتی خاورمیانه با بیش از نیم قرن تجربه , خدمتگذار صنعت و صنعتگران و ملت بزرگ ایران…
آدرس کارخانه: تهران / شهرک صنعتی شمس آباد / بلوار سروستان
ما بهترینیم چون بهترینا رو داریم…
جهت مشاهده تولیدات شرکت پلی اتیلن نوین , لطفا روی محصولات کلیک کنید.

اشتراک گذاری :