تانکر 6000 لیتری پلاستیکی عمودی
22
آوریل

صنعت پتروشیمی ایران و ثبت ۵ رکورد جدید

بهره‌برداری از فازهای جدید پارس جنوبی و افزایش ظرفیت تولید گاز طبیعی ایران به بیش از ۸۰۰ میلیون مترمکعب در روز، سال ۹۶ از محل این توسعه و افزایش تولید گاز که منجر به عرضه بیشتر انواع خوراک به پتروشیمی ها شد، پنج رکورد جدید توسعه‌ای در تاریخ صنعت پتروشیمی ایران به ثبت رسید.
اولین رکورد جدید در صنعت پتروشیمی
اولین رکورد جدید در صنعت پتروشیمی ایران در حوزه «تولید» ثبت شد به طوری که سال گذشته با تولید بیش از ۵۳ میلیون و ۶۳۰ هزار تن محصول پتروشیمی و فرآورده پلیمری بالغ بر سه میلیون تن تولید واقعی پتروشیمی کشور در مقایسه با سال ۹۵ افزایش یافته است. سال ۹۵ مجموع تولید پتروشیمی کشور حدود ۵۰ میلیون تن و ۶۱۴ هزار تن بود که امسال با تولید بیش از ۵۳ میلیون تن یک رکورد جدید تولید در تاریخ صنعت ۵۴ ساله صنعت پتروشیمی ایران به ثبت رسید ضمن آنکه برای سال ۹۷ هم برای تولید ۶۳ میلیون تن محصول پتروشیمی برنامه ریزی شده است. تا پایان سال ۹۶ ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی و پلیمری ایران به حدود ۶۴ میلیون تن رسید و برنامه تولید برای سال گذشته حدود ۵۵ میلیون و ۶۹۰ هزار تن بوده که عملا ۵۳٫۶ میلیون تن از این برنامه معادل ۹۶ درصد محقق شده است.
افزایش عرضه گاز و کاهش تولید از دست رفته پتروشیمی ها
با بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی ظرفیت تولید انواع خوراک گازی پتروشیمی ها شامل گاز متان، اتان، پروپان، بوتان و میعانات گازی افزایش یافته و این افزایش در تولید منجر به بالا رفتن حجم عرضه انواع خوراک گازی به پتروشیمی ها در سال ۹۶ شده است. بنابراین پارسال در کنار افزایش تولید، نسبت تولید به ظرفیت نصب شده پتروشیمی ها هم با ثبت یک رکورد تاریخی به ۸۴ درصد افزایش یافت که حدود دو درصد بیش از سال ۹۵ است. نسبت تولید به ظرفیت نصب شده صنعت پتروشیمی سال ۹۲ حدود ۷۱ درصد بود که این نسبت سال ۹۳ به حدود ۷۸ درصد، سال ۹۴ به حدود ۸۰ درصد، سال ۹۵ به حدود ۸۲ درصد و در نهایت پارسال به ۸۴ درصد افزایش یافته است.
رکورد صادرات پتروشیمی شکسته شد
سال گذشته در کنار ثبت رکورد بالاترین تولید و نسبت تولید به ظرفیت نصب شده، رکورد صادرات محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری در صنعت پتروشیمی ایران هم با صدور ۲۲ میلیون و ۴۱۰ هزار تن شکسته شد. حجم صادرات محصولات پتروشیمی ایران سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ حدود ۲ میلیون تن افزایش یافته که بهره برداری از طرح های جدید و افزایش تولید در مجتمع های موجود دو علت اصلی افزایش صادرات پتروشیمی ایران در سال ۹۶ به شمار می رود. ارزش صادرات محصولات پتروشیمی و پلیمری ایران هم پارسال با ثبت ۲ میلیارد و ۴۶۰ میلیون دلار در مقایسه با سال ۹۵ به حدود ۱۲ میلیارد و ۱۲ میلیون دلار رسید که افزایش قیمت نفت پس از اجرای توافق کاهش تولید نفت اوپک مهمترین عامل جهش ارزش صادرات پتروشیمی ایران در سال ۹۶ است. درمنطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس بیش از ۱۱ میلیون و چهارصد و بیست و سه هزارتن محصول به ارزش ۵ میلیارد و نهصد و هفتاد و هفت میلیون دلار صادر شد و در منطقه ماهشهر نیز بیش از ۶ میلیون تن محصول به ارزش بیش از ۳ میلیارد دلار و چهارصد و ده هزار دلار روانه بازارهای بین المللی شد. همچنین تا پایان اسفند ماه، درسایر مناطق، بیش از ۴ میلیون و نهصد و پنجاه و دو هزارتن محصول به ارزش ۲ میلیارد و ششصد و بیست و سه میلیون دلار صادر شد.
زاگرس در صدر وزنی و نوری در صدر ارزش صادرات
بر اساس این گزارش ، بالاترین میزان صادرات را از نظر وزنی پتروشیمی زاگرس با بیش از ۲ میلیون و نهصد و هفتاد و یک هزارتن و پتروشیمی نوری ازنظرارزش با بیش از یک میلیارد و سیصد و سیزده میلیون دلاردر منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس تا پایان سال به خود اختصاص دادند. همچنین درمنطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ، مجتمع پتروشیمی بندرامام با بیش از ۲ میلیون تن صادرات توانست بیش از یک میلیارد دلار صادرات را رقم بزند. در سایر مناطق نیز پتروشیمی خارک بیش از یک میلیون و یکصد و پنجاه هزار تن محصول را به ارزش بیش از ۴۰۶ میلیون و هشتصد و هشت هزار دلار روانه بازارهای خارجی کرد و رتبه نخست را درزمینه صادرات به خود اختصاص داد.
ثبت رکورد عرضه پتروشیمی در بازارهای داخلی
سال گذشته بیش از ۱۷ میلیون و ۶۶۵ هزار تن محصول پتروشیمی و فرآورده پلیمری در بازار داخلی در قالب عرضه در بورس به فروش رسیده که حجم عرضه داخلی در مقایسه با سال ۹۵ افزایشی حدود یک میلیون و ۹۶۳ هزار تنی را تجربه می کند. ارزش محصولات پتروشیمی عرضه شده در بازار داخلی هم حدود ۳۹ هزار میلیارد تومان بوده که در مقایسه با سال ۹۵ افزایشی معادل ۱۰ هزار میلیارد تومان داشته است. به گزارش فارس، در شرایط فعلی آخرین مراحل ساخت و راه اندازی پنج طرح عظیم پتروشیمی شامل متانول کاوه به عنوان بزرگترین طرح تولید متانول جهان، فاز اول پتروشیمی بوشهر ، پتروشیمی مرجان ، پتروشیمی لردگان ، فاز دوم توسعه پتروشیمی ایلام ، طرح شیرین سازی نفتا در پتروشیمی بوعلی سینا و طرح جداسازی برش سبک پتروشیمی نوری در حال انجام است. با توجه به پیشرفت ساخت و راه اندازی این پنج طرح پتروشیمی پیش بینی می شود امسال دست کم ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران بالغ بر ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تن افزایش یابد که با احتساب ظرفیت مجود در مجموع ظرفیت تولید محصولات پتروشیمیایی ایران از مرز ۷۵ میلیون تن عبور کند.
منبع: خبرگزاری فارس

شما در وبسایت رسمی شرکت پلی اتیلن نوین ( صفحه اخبار پلیمری ) هسنید ?

برخی اخبار پلیمری :

درباره شرکت :
شرکت پلی اتیلن نوین تحت مدیریت مجموعه گروه صنعتی مخزن سازان نوین تولیدکننده تانکر آب پلی اتیلن , وان , بشکه و انواع ظروف و محصولات پلیمری و همچنین طراح و سازنده ماشین آلات قالبگیری دورانی (خط تولید قطعات پلیمری میان تهی)روتشنال دارای گواهینامه مدیریت فرایند ISO9001 با کادری مجرب و حرفه ایی با تجربه فعالیت در بزرگترین محیط های صنعتی خاورمیانه با بیش از نیم قرن تجربه , خدمتگذار صنعت و صنعتگران و ملت بزرگ ایران…
آدرس کارخانه: تهران / شهرک صنعتی شمس آباد / بلوار سروستان
ما بهترینیم چون بهترینا رو داریم…
جهت مشاهده تولیدات شرکت پلی اتیلن نوین , لطفا روی محصولات  کلیک کنید.

اشتراک گذاری :