تانکر 6000 لیتری پلاستیکی عمودی
28
آوریل

صادرات مصنوعات پلیمری و محصولات پتروشیمی ایران به دنیا + جدول

صادرات مصنوعات پلیمری و محصولات پتروشیمی طی ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۵ با ارزش ۶۷۲۵ میلیون دلار و از نظر وزنی ۱۴ هزار و ۸۵۹ هزار تن نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۸درصد از نظر ارزش کاهش و حدود ۱۳ درصد از لحاظ وزنی رشد داشته است.

 

صادرات مصنوعات پلیمری و محصولات پتروشیمی طی ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۵ با ارزش ۶۷۲۵ میلیون دلار و از نظر وزنی ۱۴ هزار و ۸۵۹ هزار تن نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۸درصد از نظر ارزش کاهش و حدود ۱۳ درصد از لحاظ وزنی رشد داشته است.

به گزارش پپنا، از مهم‌ترین دلایل افزایش حجم محصولات پتروشیمی بهبود روابط بین‌المللی ایران با دنیا است که منجر به افزایش صادرات به کشورهای هدف صادراتی شده است. از سوی دیگر کاهش ارزش صادرات محصولات گروه پتروشیمی متاثر از نوسانات نرخ‌های بین‌المللی و کاهش قیمت نفت از نظر بازارهای هدف این محصولات از گستردگی و تنوع زیادی برخوردار است که عمده‌ترین بازارهای محصولات کشورهای هند، چین، امارات، آذربایجان، ترکیه، عراق و بعضا کشورهایی مانند مصر، نیجریه و سنگال است. همچنین در سال جاری بازارهای ایتالیا، اسپانیا، شرق آسیا، جنوب آسیا و اتحادیه اروپا نیز به فهرست بازارهای محصولات پتروشیمی اضافه شده است.

 

مواد اولیه پلیمری و مصنوعات پلاستیکی

میزان صادرات مواد اولیه پلیمری طی ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۵ از نظر ارزشی معادل ۳۲۲۶ میلیون دلار و از نظر وزنی معادل ۲۷۱۹ هزار تن است که نسبت به مدت مشابه سال قبل سه درصد از نظر ارزشی کاهش و ۱۰ درصد از نظر وزنی رشد داشته است.

همچنین میزان صادرات مصنوعات پلیمری طی ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۵ از نظر ارزشی معادل ۹۷۷ میلیون دلار و از نظر وزنی معادل ۳۶۴ هزار تن است که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۱۶ درصد به جهت ارزشی و حدود ۲۱ درصد از نظر وزنی رشد داشته است. کشورهای چین، امارات، بلژیک، ترکیه، عراق، بزرگ‌ترین بازارهای هدف صادراتی این محصولات هستند. همچنین کشورهای آسیای شرقی می‌توانند به عنوان بازارهای هدف جدید صادراتی این گروه کالایی محسوب شود.

کشور ۱۱ماهه سال ۱۳۹۵ ۱۱ماهه سال ۱۳۹۴ درصد تغییر سهم صادرات ۱۱ ماهه ۹۵ از کل صادرات
چین ۲۱۱۷ ۱۹۱۹ ۱۰.۳ ۵۰.۴
ترکیه ۳۴۱ ۳۹۶ ۱۳- ۸.۱
افغانستان ۱۹۸ ۱۸۱ ۹.۴ ۴.۷
هند ۱۲۷ ۱۶۹ ۲۴.۸- ۳
عراق ۷۵.۸ ۶۱.۵ ۲۳.۵ ۱.۸

 

پروپان و بوتان

صادرات LPG در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۵ به ارزش ۱۷۵۳ میلیون دلار به وزن ۴۹۲۶ هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۴ به لحاظ ارزشی ۱۲ درصد کاهش و به لحاظ وزنی ۱۵ درصد رشد داشته است.

ایران بعد از عربستان سعودی دومین مصرف‌کننده محصولات پالایشگاهی در خاورمیانه است. به همین دلیل قیمت گاز مایع شامل پروپان و بوتان با درصد ترکیبات مختلف در بازارهای بین‌المللی عمدتا بر مبنای قیمت قراردادهای ماهانه آرامکو عربستان تعیین می‌شود. برهمین اساس به دنبال افت قیمت نفت، قیمت پروپان و بوتان در ابتدای سال جاری به ترتیب ۲۴ و ۱۸ درصد کاهش داشته است. پیش‌بینی می‌شود صادرات مصنوعات پلیمری و محصولات پتروشیمی با برداشته شدن تحریم‌ها و راه‌اندازی فازهای پارس جنوبی با سرعت بیشتری افزایش یابد.

 متانول

متانول یکی از محصولات مهم صنایع شیمیایی در دنیا است که مواد بسیاری مانند حلال‌ها، رنگ‌ها، پلاستیک و ضد یخ‌ها از آن مشتق می‌شوند. همچنین با توجه به کمبود قابل پیش‌بینی منابع انرژی در آینده مصرف مستقیم متانول به عنوان سوخت پاک و یا در تولید هیدروژن مصرفی پیل‌های سوختی بسیار مورد توجه است.

در این راستا موقعیت خاص متانول ایران در سبد محصولات صادراتی مهم است. میزان صادرات متانول طی ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۵ از نظر ارزشی معادل ۷۸۸ میلیون دلار و از نظر وزنی معادل ۳۸۵۲ هزار تن است که نسبت به مدت مشابه در سال قبل دو درصد به لحاظ ارزشی کاهش و ۱۲ درصد به لحاظ وزنی رشد داشته است. ضعیف شدن اقتصاد چین به عنوان بزرگ‌ترین تولید و مصرف‌کننده جهانی متانول و عرضه و تقاضای جهانی متانول و نیز کاهش قیمت نفت خام از دلایل اساسی و تعیین‌کننده قیمت متانول به تبع آن کاهش معاملات در بازار جهانی است.

همچنین بازارهای جنوب و شرق آسیا و اتحادیه اروپا به عنوان بازارهای اصلی صادرات متانول بوده که شروع فصل بارش باران‌های موسمی می‌تواند عاملی در جهت کاهش تقاضا باشد. مهم‌ترین بازارهای صادراتی این محصول کشورهای چین، هند، کره، هلند و عراق هستند و عمده تولیدکنندگان متانول در ایران عبارت است از پتروشیمی زاگرس، فن‌آوران، خارک و شیراز.

گروه محصولات پایه نفتی

میزان صادرات مصنوعات پلیمری و محصولات پتروشیمی طی ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۵ از نظر ارزش معادل ۲۷۳۲ میلیون دلار و از نظر وزنی معادل ۷۸۶۵ هزار تن است که نسبت به مدت مشابه در سال قبل سه درصد از نظر ارزشی و ۶۵ درصد از نظر وزنی رشد داشته است. بهبود قیمت خوراک، بهبود فضای کسب‌وکار و رفع تنش‌های بازار ناشی از شرایط تحریم در بهبود رشد صادراتی این کالاها تاثیر داشته است.

طبق آخرین خلاصه‌ی تحلیل آماری وضعیت صادراتی اقلام پتروشیمی طی ۱۱ ماه سال ۱۳۹۵ که در اختیار پپنا قرار گرفته است،   صدور محصولات پایه نفتی بازارهای متنوع و گسترده‌ای به خود اختصاص داده که مهم‌ترین آنها هند، امارات، چین، فیلیپین، عراق و بعضا کشورهایی مانند مصر، نیجریه و سنگال است.

منبع: پپنا

 

درباره شرکت :
شرکت پلی اتیلن نوین تحت مدیریت مجموعه گروه صنعتی مخزن سازان نوین تولید کننده تانکر , بشکه و ظروف و وان پلیمری و طراح و سازنده ماشین آلات صنعت دورانی روتشنال دارای گواهینامه مدیریت فرایند ISO9001 با کادری مجرب و حرفه ایی با تجربه فعالیت در بزرگترین محیط های صنعتی خاورمیانه با بیش از نیم قرن تجربه , خدمتگذار صنعت و صنعتگران و ملت بزرگ ایران…

ما بهترینیم چون بهترینا رو داریم…
جهت مشاهده محصولات پلی اتیلن نوین , لطفا اینجا کلیک کنید

جزییات صادرات محصولات پتروشیمی و مصنوعات پلیمری ایران به دنیا + جدول

 

اشتراک گذاری :