08
مارس

جهان برای انتشار هزار گیگاتن کربن دیگر گنجایش دارد

رییس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست گفت: جهان تا سال ۲۱۰۰ ظرفیت انتشار دو هزار و ۹۰۰ گیگا تن کربن را دارد که تاکنون هزار و ۹۰۰ گیگاتن آن در فضا ساطع شده و فقط ظرفیت حدود هزار گیگاتن دیگر باقی مانده است.

به گزارش ایرنا،علی اصغر رجبی روز سه شنبه در پنجمین سمپوزیوم بین المللی ایران ۱۴۰۴ افزود: سهم امریکا در این میزان انتشار کربن ۲۹ درصد است یعنی به نسبت جمعیت و میزان انتشار CO2 بیش از ۲۴ درصد بیشتر از سهم خود انتشار داده است.

 

وی افزود: اتحادیه اروپا ۴۵ درصد کربن انتشار داده و به نسبت جمعیت و میزان انتشار بیش از ۳۱ درصد بیشتر از سهم خود کربن (CO2) منتشر کرده است در حالی که سهم تمام کشورهای در حال توسعه از جمله ایران، ۲۶ درصد است و آنها از این فضای هزار و ۹۰۰ گیگاتن انتشار کربن ۵۰ درصد طلبکار هستند.

 

رجبی اظهار کرد: براساس برآوردهای صورت گرفته جهان آنهم فقط کشورهای در حال توسعه سالانه به ۲۴۰ میلیارد دلار بودجه نیاز دارند تا انتشار گازهای گلخانه ای خود را کاهش دهند.

وی گفت:ایران جزو ۱۵ کشورانتشار گازهای گلخانه ای در جهان است اما می بینیم این انتشار با درآمد ناخالص ملی هماهنگی ندارد، به عنوان مثال چین با توجه به جمعیت بالا انتشار گازهای گلخانه ای بالایی هم دارد که به نسبت آن درآمد بالایی هم دارد اما ایران به رغم بالا بودن انتشار منحنی درآمد آن بسیار پایین و یا یکنواخت بود و این تفاوت ما با دیگر کشورها است.

 

رجبی اظهار کرد:این درحالی است که کشورعلاوه بر انتشار گازهای گلخانه ای از فعالیت نفت و گاز از ناحیه پسماندها نیز با انتشار کربن مواجه است، روزانه ۷ هزار ۵۰۰ تن پسماند در کهریزک دپو می شود که کربن زیادی را در فضا منتشر می کند که این مسائل باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

 

وی گفت:بر این اساس کمیته ملی تغییر آب و هوا در سطح وزار در سازمان محیط زیست ایجاد شد که در راستای آن کارگروه های تخصصی ملی و بین المللی شکل گرفت و این مسائل را مورد بررسی قرار می دهد.

 

رجبی تاکید کرد:اگر چرخه تبادل حرارت را برهم بزنیم تغییرات زیادی در کره زمین ایجاد خواهد شد که برای بشر مشکل آفرین خواهند بود، هرچه غلظت گازهای گلخانه ای بیشتر شود مشکلات نیز بزرگترخواهد شد.

 

وی گفت:البته گازهای گلخانه ای هم به خودی خود بد نیستند زیرا اگر این گازها نبودند دمای زمین به منفی ۱۷ درجه می رسید که در آن زمان دیگر قابل سکونت نبود بنابراین باید تعادل در آن رعایت شود تا مشکلی پیش نیاید.

رییس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست افزود: زمانی که انقلاب صنعتی در غرب آغاز شد شاهد افزایش دما و بالا رفتن سطح آب اقیانوس ها بودیم که اگر انتشار گازهای گلخانه ای به همین روند ادامه یابد در خوشبیانه ترین حالت ۱٫۵ درجه و بدترین حالت ۴٫۵ درجه دمای زمین افزایش می یابد که در این حالت سطح آب دریاها از دو دهم متر تا هشت دهم متر بالا می آیند و بخشی از کشورهای جزیره ای به زیر آب خواهند رفت.

 

وی گفت: این روند به طور مستقیم و غیر مستقیم بر روی کشورها از جمله ایران تاثیر خواهد گذاشت، به عنوان مثال بخشی از علت بروز ریزگردها در و یا وقوع سیل های اخیر در خوزستان را می توان در این روند دید.

 

پنجمین سمپوزیوم بین المللی ایران ۱۴۰۴ امروز سه شنبه ۱۷ اسفندماه با حضور معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، سفرا و نمایندگان کشورهای تونس، اکوادور، بلغارستان، ژاپن، تاجیکستان، افغانستان، اسپانیا، بلژیک، ونزوئلا، آلمان، عراق، مصر و بلاروس با محوریت مقررات ایمنی و کاهش آلاینده های زیست محیطی در سالن همایش های صدا و سیما برگزار شد.

منبع: ایرنا

شما اکنون در وبسایت رسمی شرکت پلی اتیلن نوین , صفحه اخبار و مقالات پلیمری هستید ?
 https://www.polynovin.com
برخی از اخبار و مقالات پلیمری:

ظروف گیاهی یکبار مصرف واقعی در ایران تولید نمی شود !!! روش تشخیص ظروف گیاهی+ تصویر

فستیوال صنعت پلاستیک و پلیمر به منظور ارائه و تجاری سازی نوآوری های پایین دستی پتروشیمی

تولید مستربچ با قابلیت تغییر رنگ نسبت به دما !

پلیمرهای هوشمند برای ذخیره‌سازی انرژی در ساختمان ابداع شد

 

 

اشتراک گذاری :