14
جولای

توسعه پارچه پلیمری جهت خنثی کردن سلاح‌های شیمیایی

سلاح‌های شیمیایی بسیار خطرناک هستند و در یک میلی ثانیه می‌توانند جان صدها یا حتی هزاران نفر را بگیرند. دانشمندان موفق به توسعه راهی برای پوشش دادن پارچه‌ها با ماد‌ه‌ای سبک وزن ( پارچه پلیمری ) شده‌اند که قادر به خنثی سازی سموم می‌باشد. با استفاده از این تکنیک می‌توان جان سربازها و افرادی که در معرض آسیب سلاح‌های شیمیایی هستند محافظت کرد.
از زمان اولین استفاده آن‌ها در جنگ جهانی اول، ده‌ها نوع از سلاح‌های شیمیایی با پتانسیل ویرانگر توسعه یافته‌اند. به عنوان مثال، یک قطره از گاز سارین بر روی پوست کشنده است. اخیرا، پژوهشگران در حال بررسی استفاده از پودرهای چهارچوب آلی-فلزی مبتنی بر زیرکونیوم (MOF) برای تخریب و از بین بردن این ترکیبات مضر هستند. MOFs دارای ساختارهای متخلخل و بسیار ریز با مساحت سطح بزرگ هستند که به آنها اجازه می دهد مقدار زیادی از گازها و مواد دیگر را جذب کنند. زیرکونیوم داخل آنها کمک می‌کند تا مواد سمی را خنثی کنند. اما ساخت MOFs به دلیل نیاز به دمای بالا و زمان واکنش طولانی می‌تواند مشکل باشد. علاوه بر این، بیشتر پودرهای MOF ناپایدار هستند و ترکیب کردن آنها بر روی لباس می‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد.
پارچه پلیمری
محققان پودر MOF مبتنی بر زیرکونیوم را بر روی پارچه‌ای از جنس پلی پروپیلن (پارچه بافته نشده که معمولا در کیسه‌های خرید و برخی از لباس‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد) پوشش دادند. برای اطمینان از اینکه پوشش به طور مساوی بر روی پارچه قرار می‌گیرد، پارچه‌ها با لایه‌های نازکی از آلومینیوم، تیتانیوم یا اکسید روی کار می‌شوند.این ترکیبات را با دی متیل ۴-نیترو فنیل فسفات (DMNP)، یک مولکول نسبتا بی‌ضرر که واکنش پذیری مشابهی با سارین، سومان و دیگر عوامل عصبی دارد، مورد آزمایش قرار دادند. آنها دریافتند که پارچه های کار شده توسط MOF کمتر از ۵ دقیقه DMNP را غیرفعال می‌کند.


شما در وبسایت رسمی شرکت پلی اتیلن نوین ( صفحه اخبار پلیمری ) هسنید ?

برخی اخبار و مقالات پلیمری مرتبط با مطلب :


تولید پلی اتیلن سبک F2420 برای اولین بار در پتروشیمی امیرکبیردرباره شرکت :
شرکت پلی اتیلن نوین تحت مدیریت مجموعه گروه صنعتی مخزن سازان نوین تولیدکننده تانکر پلیمری , وان شیلات و بشکه مواد شیمیایی , همچنین طراح و سازنده ماشین آلات صنعت قالبگیری دورانی روتشنال دارای گواهینامه مدیریت فرایند ISO9001 با کادری مجرب و حرفه ایی با تجربه فعالیت در بزرگترین محیط های صنعتی خاورمیانه با بیش از نیم قرن تجربه , خدمتگذار صنعت و صنعتگران و ملت بزرگ ایران…
آدرس کارخانه: تهران / شهرک صنعتی شمس آباد / بلوار سروستان
ما بهترینیم چون بهترینا رو داریم…
جهت مشاهده محصولات پلی اتیلن نوین , لطفا اینجا کلیک کنید.

اشتراک گذاری :