15
آوریل

توسعه الکترود پلاستیکی انعطاف پذیر و رسانا | اصلاح شیمیایی پلاستیک‌ها ی شکننده با قابلیت خمیدگی

پلاستیک‌ها ی شکننده با قابلیت هدایت الکتریسته با اصلاح شیمیایی توسعه یافتند : بافت مغز نرم و قطعات الکترونیکی سفت هستند، در نتیجه ترکیب این دو با هم می‌تواند چالش برانگیز باشد. برای بیش از یک دهه مهندس شیمی ژنان بائو در حال کار برای ساخت قطعات الکترونیکی نرم و انعطاف پذیر که همانند یک پوست دوم عمل کند، می‌باشد. در طول این راه تیم او ابتدا در حال ساخت پلاستیک‌های شکننده با قابلیت هدایت الکتریسته بودند.
در حال حاضر این گروه پژوهشی با انتشار مقاله ای در Science Advances موفق به اصلاح شیمیایی پلاستیک‌ها ی شکننده با قابلیت خمیدگی همانند لاستیک‌ها شده در حالی که رسانای الکتریکی آن به مقدار کمی افزایش یافته است. نتیجه این تلاش ساخت الکترودهای نرم و انعطاف پذیر بوده که با سیستم اعصاب حساس و انعطاف پذیر سازگار می‌باشد. این الکترودهای انعطاف‌پذیر، فرصت‌های تازه‌ای برای ساخت رابط‌های مغز و دیگر قطعات الکترونیکی قابل کاشت ایجاد می‌کند.
این مواد عملکرد الکتریکی غیر قابل انتظار و قابلیت ارتجاعی بالایی دارند. نمونه‌ اولیه و آزمایشگاهی این ماده ساخته شده و پژوهشگران امیدوارند که با توسعه آن بتوان مواد انعطاف‌پذیر با قابلیت تماس با بدن انسان را ساخت. یک چیز در مورد مغز انسان که بسیاری از مردم از آن بی اطلاعند تغییر حجم مغز در طول روز است. نسل فعلی ایمپلنت‌های الکترونیکی نمی‌تواند کشیده شده و با مغز سازگار گردد در نتیجه امکان حفظ یک ارتباط خوب را مشکل می‌سازد.

الکترودهای انعطاف پذیر برای ایجاد این الکترودهای انعطاف پذیر پژوهشگران از پلاستیک‌ها یی استفاده نمودند که دارای دو کیفیت ضروری یعنی رسانایی بالا و زیست سازگاری و به صورت ایمن قابل تماس با بدن انسان می‌باشد. اما نقص این نوع پلاستیک‌ها شکنندگی آنهاست که احتمال شکسته شدن آن حتی تا ۵ درصد کشیده شدن وجود دارد. پژوهشگران با استفاده از نوع خاصی از اشعه ایکس به مطالعه در سطح مولکولی این مواد پرداختند.
این مواد از دو نوع پلیمر تشکیل شده که باعث ایجاد پلاستیک‌ها ی رسانا می‌شود اما انعطاف پذیر نمی‌باشد. پژوهشگران با اضافه کردن افزودنی مولکولی باعث ازدیاد طول بیشتر پلاستیک شدند. این افزودنی باعث تغییر شکل ساختارهای مولکولی شکننده به الگویی مشبک با منافذی در رشته‌های آن شدند که اجازه کشیده شدن و تغییر شکل را به مواد می‌دهد. این نوع از پلاستیک‌ها کماکان رسانا باقی خواهند ماند حتی اگر تا ۸۰۰ برابر طول اولیه خود کشیده شوند.
منبع: polympart
شما در وبسایت رسمی شرکت پلی اتیلن نوین ( اخبار پلیمری ) هسنید ?

 

برخی اخبار و مقالات پلیمری مرتبط با مطلب فوق :

 

 

 

درباره ما:

شرکت پلی اتیلن نوین تحت مدیریت مجموعه گروه صنعتی مخزن سازان نوین تولیدکننده تانکر , ظروف پلاستیکی از جمله انواع وان پلاستیکی و بشکه حمل مواد شیمیایی و بهداشتی و همچنین طراح و سازنده ماشین آلات صنعت دورانی روتشنال دارای گواهینامه مدیریت فرایند ISO9001 با کادری مجرب و حرفه ایی با تجربه فعالیت در بزرگترین محیط های صنعتی خاورمیانه با بیش از نیم قرن تجربه , خدمتگذار صنعت و صنعتگران و ملت بزرگ ایران…

ما بهترینیم چون بهترینا رو داریم…

جهت مشاهده محصولات پلی اتیلن نوین , لطفا اینجا کلیک کنید.

اشتراک گذاری :