تانکر 6000 لیتری پلاستیکی عمودی
09
ژانویه

تحلیلی بر افزایش قیمت مواد پلیمری و محصولات پتروشیمی

روند افزایش بهای دلار از جمله مهم‌ترین دلایل افزایش بهای محصولات در تمامی بازارهای کالایی از جمله قیمت مواد پلیمری و محصولات پتروشیمی است.

 

روند افزایش بهای دلار که از هفته‌های گذشته استارت آن خورده شد از جمله مهم‌ترین دلایل افزایش بهای محصولات در تمامی بازارهای کالایی از جمله محصولات پتروشیمی است. این چشم‌انداز و ترسیم افزایش قیمت‌ها در بازار محصولات پتروشیمی از هفته‌های گذشته وجود داشت و تحلیلگران و کارشناسان از افزایش چشمگیر قیمت محصولات در بازارها خبر داده بودند. این پیش‌بینی تحقق یافت و نتیجه این شد که روز گذشته همه مواد پلیمری پا در مسیری صعودی گذاشته و روندی افزایشی را دنبال کردند.

نگاهی به سیر حرکتی شاخص دلار حاکی از افزایش ۵ درصدی این شاخص از کف تا رسیدن به سقف قیمتی در هفته گذشته دارد و این در حالی است که قیمت دلاری که در تعیین قیمت‌های پایه به کار گرفته شده متوسط قیمت هفته گذشته بوده و کمتر از شاخص بازار یعنی ۳/ ۲ درصد بوده است. به عبارتی سیگنال افزایش قیمت دلار، هنوز تمام و کمال تاثیر خود را بر قیمت‌های محصولات پتروشیمی از جمله مواد پلیمری نگذاشته است و انتظار جهش قیمت‌ها در هفته آینده هم دور از ذهن نیست. شاهد این مدعا مقایسه قیمت دلار در لحظه تنظیم این گزارش و قیمتی است که در محاسبه بهای محصولات پلیمری لحاظ شده است. در لحظه تنظیم این گزارش قیمت دلار ۴ هزار و ۳۲۴ تومان لحاظ شده است و این در حالی است که متوسط قیمت در تعیین قیمت پایه ۴ هزار و ۲۷۴ تومان است.

به عقیده کارشناسان کاهش عرضه از سوی صرافی‌ها و تداوم رشد تقاضای سفته بازی دلار از جمله عوامل رشد قیمتی است که باعث ادامه این روند افزایشی شده است. در طرف دیگر، بررسی‌ها حاکی از آن است که طی چند هفته گذشته بازار محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های شیمیایی و حتی نفتا نتوانسته همگام با این رشد گام بردارد و طی هفته‌های آینده پتانسیل رشد قیمتی از این ناحیه هم وجود دارد. به این معنا که با توجه به افزایش قیمت‌های جهانی و به سقف رسیدن قیمت برخی از گریدهای محصولات پلیمری و شیمیایی، بهای این محصولات به‌رغم وابستگی شدیدی که به بهای نفت دارند، آن طور که باید و شاید افزایش پیدا نکرده است. اما ادامه روند افزایشی بهای طلای سیاه این استدلال را مطرح می‌کند که بهای نفتا و محصولات پتروشیمی هم در نهایت در این مسیر قرار گرفته و روند افزایشی را دنبال می‌کنند.

در لحظه تنظیم این گزارش، شاخص نفت برنت با افزایشی ۲۷/ ۱ درصدی با بهای ۶۷ دلار و ۷۲ سنت گزارش شده است و بهای شاخص نفت خام آمریکا با افزایشی ۶۹/ ۱ دلار طی هفته گذشته بهای ۶۱ دلار و ۴۴ سنت را ثبت کرده است. نفتا هم با قیمت ۵۸۷ دلاری به کار خود ادامه می‌دهد.به عقیده کارشناسان افزایش تقاضای پالایشگاه‌های آمریکایی برای خوراک و رشد صادرات نفت خام این کشور از جمله عواملی بودند که کاهش سطح انبارهای ذخیره‌سازی نفت خام تجاری آمریکا را به همراه داشتند. کاهش سطح ذخایر نفت خام تجاری آمریکا همواره به‌عنوان نشانه‌ای از افزایش تقاضا و کاهش عرضه طلای سیاه به شمار می‌رود و عاملی تاثیرگذار در رشد قیمت‌ها است. به این ترتیب، در کنار پایبندی اوپک به توافق کاهش تولید، عامل آمریکایی نیز رشد قیمت‌ها را تقویت کرد تا نخستین هفته کاری بازار نفت در سال جدید، از سال ۲۰۱۳ به این سو، بهترین هفته نخست سال ارزیابی شود. در کنار عوامل یاد شده، وقایع اخیر در ایران نیز از جمله عواملی بود که بر رشد قیمت نفت اثرگذار بود، اما در طول هفته از شدت این اثرگذاری کاسته شد و توجه بازار به عوامل بنیادین بازگشت.

 نگاهی به جدول قیمتی محصولات پلیمری

همه مواد پلیمری به جز SBRها روند افزایش قیمتی را بالاتر از افزایش بهای دلار یعنی ۳/ ۲ درصد تجربه کردند. SBRها محصولاتی هستند که برای تولید محصولات پلیمری پیچیده تر با فناوری‌های پیشرفته‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند و به بهای طلای سیاه هم وابستگی چندانی ندارند، همگام با دیگر محصولات پتروشیمی حرکت نمی‌کنند و روند قیمتی آنها را دنبال نمی‌کنند. بیشترین افزایش قیمتی برای دو گرید پلی‌اتیلن ترفتالات بطری بود که با افزایشی ۶/ ۶ درصدی نسبت به هفته گذشته همراه شد. پلی‌اتیلن سنگین اکستروژن و لوله و پلی‌اتیلن سنگین اکستروژن به ترتیب با افزایش ۱/ ۵ درصدی و ۵ درصدی جایگاه‌های دوم و سوم را به خود اختصاص دادند.

 نگاهی به روند قیمتی محصولات در بازار‌های آزاد

مواد پلیمری در این بازارها جهت‌گیری افزایشی را از ابتدای این هفته استارت زدند و بر ادامه این روند هم پافشاری دارند. سیگنال‌های افزایش بهای نفت و دلار طی هفته‌های آینده این وضعیت را در بازارهای آزاد پیش آورده و سفته بازی و دلالی در این بازارها را رونق داده است. اما با توجه به افزایش قیمتی محصولات پلیمری و با توجه به وضعیت تولیدکنندگان پایین دستی و نقدینگی کم در این بخش از صنعت، انتظار عقبگرد متقاضیان و کاهش تقاضا در بورس کالای ایران و بازار آزاد است. در طرف دیگر کاهش التهاب محصولی همچون PVC طی هفته گذشته نسبت به هفته‌های پیشتر از دیگر دلایل کاهش تقاضا در هفته جاری است که شاید این کاهش تقاضا دلیلی برای تعدیل قیمت‌ها در بازار آزاد به حساب آید. البته در مقابل این وضعیت محصولاتی همچون پلی پروپیلن‌ها هستند که کشش قیمتی که برای این محصولات وجود دارد موجب آن است که هر‌چه تزریق عرضه به بازارها زیاد شود،‌ تقاضا کاهش نیابد. علت هم آن است که نگرانی که درخصوص عرضه کم این محصول طی زمان وجود دارد، موجب آن است که با کوچک‌ترین وضعیتی در عرضه محصولات اینچنینی تقاضا بالا رود و با تزریق محصول به بازارچاره ساز نباشد.

 

منبع : دنیای اقتصاد


شما در وبسایت رسمی شرکت پلی اتیلن نوین ( صفحه اخبار پلیمری ) هسنید ?
درباره شرکت :
شرکت پلی اتیلن نوین تحت مدیریت مجموعه گروه صنعتی مخزن سازان نوین تولیدکننده تانکر , وان و انواع ظروف و محصولات پلیمری و همچنین طراح و سازنده ماشین آلات صنعت قالبگیری دورانی (خط تولید قطعات پلیمری میان تهی)روتشنال دارای گواهینامه مدیریت فرایند ISO9001 با کادری مجرب و حرفه ایی با تجربه فعالیت در بزرگترین محیط های صنعتی خاورمیانه با بیش از نیم قرن تجربه , خدمتگذار صنعت و صنعتگران و ملت بزرگ ایران…
آدرس کارخانه: تهران / شهرک صنعتی شمس آباد / بلوار سروستان
ما بهترینیم چون بهترینا رو داریم…
جهت مشاهده تولیدات شرکت پلی اتیلن نوین , لطفا روی محصولات  کلیک کنید.

اشتراک گذاری :