17
آوریل

با استفاده از گرافن افزایش ۳۰ برابری ذخیره‌سازی انرژی خورشیدی عملی شد

گرافن ماده ایی مرموز و جذاب برای محققان و دانشمندان / با استفاده از طراحی فراکتالی در الکترود گرافن و ترکیب آن با ابرخازن‌ها،‌ محققان موفق شدند به گنجایش ذخیره انرژی ۳۰ برابر بیشتر از قبل دست پیدا کنند .محققان با الهام از جهان گیاهان، موفق به ابداع الکترودی جدید شده‌اند که می‌تواند ذخیره‌سازی انرژی خورشیدی را ۳۰۰۰ درصد کند.

براساس گزارش ساینس الرت، این فناوری قابل انعطاف است و می‌توان آن را مستقیما به سلول‌های خورشیدی وصل کرد و این به آن معنی است که این فناوری دسترسی به شارژ مستقیم لپ‌تاپ‌ها، موبایل‌ها و تبلت‌ها از خورشید را قابل دسترس‌تر خواهد ساخت.

اصلی‌ترین مشکل برای استفاده از انرژی خورشیدی به عنوان یک منبع پایدار انرژی یافتن شیوه‌ای موثر برای ذخیره‌سازی این انرژی است تا بتوان بعد‌ها به راحتی از آن استفاده کرد.

به همین منظور مهندسان به ابرخازن‌ها روی آورده‌اند، نوعی از فناوری که می‌تواند با سرعتی بالا انرژی را ذخیره کرده و آزاد کند، اما ابرخازن‌ها نیز درحال حاضر توانایی ذخیره‌سازی حجم بالایی از انرژی خورشیدی را ندارند تا به منبعی کاربردی به عنوان باتری‌های  خورشیدی تبدیل شوند.

از این رو محققان دانشگاه RMIT در استرالیا به بررسی روند ذخیره‌سازی انرژی خورشیدی توسط موجودات زنده پرداختند و دریافتند برگ گیاهی به نام سرخس شمشیری غربی از تراکم بالایی از رگبرگ‌ها برخوردار است و همین موضوع توانایی آنها را در ذخیره‌سازی انرژی و انتقال آب در کل گیاه افزایش داده‌است.

بر همین اساس الکترودی با الگویی فراکتال یا خود تکرار شونده از جنس گرافن ابداع شده‌است که می‌تواند انرژی خورشیدی را در سطح نانو ذخیره کند. برای افزایش رسانایی در این الکترود، محققان از لیزر برای ایجاد تغییر در گرافن استفاده کردند، ماده‌ای همه‌کاره به ضخامت یک اتم کربن که می‌تواند برق را در حجم زیادی انتقال دهد.

با استفاده از طراحی فراکتالی در الکترود گرافن و ترکیب آن با ابرخازن‌ها،‌ محققان موفق شدند به گنجایش ذخیره انرژی ۳۰ برابر بیشتر از قبل دست پیدا کنند. این به آن معنی است که اگر الکترود جدید آنها با موفقیت مورد استفاده قرار گیرد، می‌توان در انتظار آینده‌ای بود که در آن سلول‌های خورشیدی به ابرخازن‌هایی متصلند که گنجایش ذخیره‌سازی انرژی در آنها سه هزار درصد افزایش یافته‌است.

محققان معتقدند این ابرخازن‌ها جایگزین‌هایی مناسب برای ذخیره‌سازی انرژی خورشیدی هستند، زیرا می‌توان با کمک آنها به مقادیر قابل قبولی از انرژی دسترسی پیدا کرد حتی اگر آسمان ابری باشد.

منبع: همشهری آنلاین

 

خانه

 

شما در وبسایت رسمی شرکت پلی اتیلن نوین ( اخبار پلیمری ) هسنید ?

 

 

برخی اخبار و مقالات پلیمری مرتبط با مطلب فوق :

– پتروشیمی ها با خام فروشی، رتبه اول صادرات غیر نفتی را در سال ۹۵ از آن خود کردند!

– بسپارهای هوشمند و نیاز روز افزون جهانی تا سال ۲۰۲۱

– تولید سه گرید جدید از خانواده کوپلیمر ها توسط شرکت پلی پروپیلن جم

درباره شرکت :
شرکت پلی اتیلن نوین تحت مدیریت مجموعه گروه صنعتی مخزن سازان نوین تولید کننده تانکر , بشکه و ظروف و وان پلیمری و طراح و سازنده ماشین آلات صنعت چرخشی یا دورانی روتشنال دارای گواهینامه مدیریت فرایند ISO9001 با کادری مجرب و حرفه ایی با تجربه فعالیت در بزرگترین محیط های صنعتی خاورمیانه با بیش از نیم قرن تجربه , خدمتگذار صنعت و صنعتگران و ملت بزرگ ایران…

ما بهترینیم چون بهترینا رو داریم…
جهت مشاهده محصولات پلی اتیلن نوین , لطفا اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری :