07
جولای

آمادگی ایران برای عضویت در باشگاه تولیدکنندگان پلیمر های خاص

با مشارکت دو شرکت بزرگ ایتالیایی، نخستین پارک پتروشیمی ایران با هدف تکمیل زنجیره‌های ارزش استایرن در عسلویه آماده بهره برداری می‌شود تا با تولید محصولات جدید پلیمری ایران هم عضو باشگاه تولیدکنندگان پلیمر های خاص شود.

طرح های تولیدی پلیمرهای خاص
متنوع سازی سبد تولید محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری یکی از سیاست‌های کلان صنعت پتروشیمی ایران بوده و با ورود به پنجاه سال دوم فعالیت این صنعت استراتژیک پس از تولید محصولات سنتی، با بهره برداری از اولین پارک پتروشیمی برای نخستین بار محصولات پلیمری با بالاترین استاندارد جهانی در ایران تولید خواهد شد. بر این اساس احداث نخستین پارک پتروشیمی ایران با هدف تکمیل زنجیره «استایرن‌ها» در عسلویه در قالب چهار مجتمع پتروشیمیایی آغاز شده که سال گذشته فاز اولین پارک با راه اندازی مجتمع پلی استایرن انتخاب و ظرفیت تولید سالانه ۲۵۰ هزار تن پلی استایرن انبساطی در مدار بهره برداری قرار گرفت.مهمترین ویژگی منحصر به فرد بهره برداری از پارک پتروشیمی استایرن در عسلویه ساخت و راه اندازی دو مجتمع پتروشیمی صدف و پلیمر پادجم بوده که در صورت بهره برداری از این دو طرح پتروشیمی امکان تولید محصولاتی همچون ESBR به عنوان خوراک اصلی صنایع تولید تایر و لاستیک، ABS، SBS، SB و LCBR به عنوان خوراک صنایع خودروسازی، لوزام خانگی و … در صنعت پتروشیمی ایران فراهم می شود. در شرایط فعلی پیشرفت ساخت مجتمع پتروشیمی صدف با ظرفیت تولید سالانه ۱۳۶ هزار تن ESBR به مرز ۶۰ درصد رسیده و پیش بینی می‌شود در صورت تامین به موقع منابع مالی،امکان آغاز تولید زودهنگام محصول از آن تا سال آینده فراهم شود. ساخت طرح توسعه پلیمر پادجم هم در مجموع با ظرفیت تولید سالانه ۲۳۶ هزار تن ABS، SBS، SB و LCBR به حدود ۵۵ درصد رسیده که بر اساس برنامه زمان بندی اعلام شده از سوی پتروشیمی جم فاز اول این طرح برای تولید ABS و رابر تا پایان امسال در مدار بهره برداری قرار می گیرد.
 مهمترین ویژگی این دو طرح پتروشیمی
مهمترین ویژگی این دو طرح پتروشیمی که قرار است در قالب نخستین پارک پتروشیمی ایران در مدار بهره برداری قرار بگیرند آن است که با تکمیل و راه اندازی این طرح‌ها، زنجیره ارزش استایرن در صنعت پتروشیمی کامل می‌شود و خوراک استایرن تولیدی در پتروشیمی پارس در این دو واحد با ترکیب خوراک بوتادین، تبدیل به دو محصول پرمصرف و استراتژیک در صنعت پتروشیمی ایران خواهند شد. علاوه بر این با بهره برداری از طرح های پتروشیمی صدف و توسعه پلیمر پادجم ایران نه تنها از واردات دست کم چهار محصول استراتژیک و پرطرفدار پلیمری خودکفا خواهد شد که می تواند به جمع معدود کشورهای صادرکننده این محصولات پلیمری در جهان بپیوندد.
مشارکت ۲ غول پلیمری ایتالیا در صنعت پتروشیمی ایران
در کنار مزیت منحصر به فرد تکمیل زنجیره ارزش استایرن در نخستین پارک پتروشیمی ایران، یکی از مهمترین ویژگی های طراحی و ساخت طرح های پتروشیمی صدف و توسعه پاد پلیمر جم استفاده از توان و دانش فنی دو شرکت بزرگ پلیمری ایتالیا و اروپا در این طرح ها است. دانش فنی تولید محصولات ویژه پلیمری این دو طرح از سوی شرکت ورسالیس (Versalis) ایتالیا تامین می شود و با استفاده از دانش فنی این شرکت ایتالیایی عملا امکان تولید محصولاتی مطابق با بالاترین استانداردهای زیست محیطی اتحادیه اروپا فراهم می شود که در این صورت امکان حتی صادرات این محصولات به پیشرفته ترین کشورهای اروپایی فراهم خواهد شد. اما استفاده از دانش فنی و لایسنس شرکت Versalis پایان همکاری ایتالیایی‌ها در طراحی، ساخت و بهره برداری از نخستین پارک پتروشیمی ایران نیست و شرکت «تکنی مونت» ایتالیا هم به عنوان یک شرکت معتبر و صاحب دانش در صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی جهان هم در این طرح ها همکاری دارد. از این رو شرکت «تکنی مونت» ایتالیا در طرح‌های پتروشیمی صدف و توسعه پاد پلیمر جم در کنار شرکت های ایرانی مسئولیت مهندسی اصولی، تفصیلی و تدارکات را بر عهده دارد. در مجموع با بهره برداری از این طرح ها در کنار تولید محصولات ویژه و خاص پلیمری ایران یک گام رو به جلو به منظور سبقت از عربستان سعودی در تولید این محصولات برداشته تا پس از سال ها تولید محصولات سنتی، اقدام به تولید فرآورده هایی پلیمری با بالاترین استاندارد جهانی بکند. در پایان باید به این نکته اشاره کرد که صنعت پتروشیمی یک صنعت تکنولوژی بر و بین‌ المللی بوده و مشارکت شرکت‌هایی همچون تکنی مونت، ورسالیس، توتال، شل، اوده، لینده، باسف، میتسوئی، هالدوتاپسو و … می‌تواند به توسعه بیشتر کیفی این صنعت ارزش آفرین در ایران در دوران پسابرجام کمک کند.
منبع: نیپنا


شما در وبسایت رسمی شرکت پلی اتیلن نوین ( صفحه اخبار پلیمری ) هسنید ?

برخی اخبار و مقالات پلیمری مرتبط با مطلب :


مکان و زمان دومین کنفرانس فناوری های نوین در بسته بندی های پلیمری اعلام شد


پوست مصنوعی به همت پژوهشگران داخلی در کشور تولید شد

درباره شرکت :
شرکت پلی اتیلن نوین تحت مدیریت مجموعه گروه صنعتی مخزن سازان نوین تولیدکننده تانکر پلیمری , وان شیلات و بشکه مواد شیمیایی , همچنین طراح و سازنده ماشین آلات صنعت قالبگیری دورانی روتشنال دارای گواهینامه مدیریت فرایند ISO9001 با کادری مجرب و حرفه ایی با تجربه فعالیت در بزرگترین محیط های صنعتی خاورمیانه با بیش از نیم قرن تجربه , خدمتگذار صنعت و صنعتگران و ملت بزرگ ایران…
آدرس کارخانه: تهران / شهرک صنعتی شمس آباد / بلوار سروستان
ما بهترینیم چون بهترینا رو داریم…
جهت مشاهده محصولات پلی اتیلن نوین , لطفا اینجا کلیک کنید.

اشتراک گذاری :