تانکر 6000 لیتری پلاستیکی عمودی
02
مارس

انقلابی در بازیافت مواد پلاستیک با افزودنی جدید

سالانه حدود ۷۸ میلیون تن پاکت پلاستیکی برای بسته‌بندی، بطری آب آشامیدنی و ظرف غذا استفاده می‌شود و فقط دو درصد آن بازیافت شده، تقریبا یک سوم آن در محیط زیست رها شده، ۱۴درصد آن سوزانده و ۴۰ درصد نیز به صورت زباله دفن می‌شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از سایت فیزیک، یکی از این مشکلات بازیافت مواد پلاستیکی پلی اتیلن‌ها و پلی پروپلین‌ها هستند که دو سوم پلاستیک‌ها در جهان از آنها ساخته می‌شود، دارای ساختار شیمیایی مختلف بوده، از آنها دوباره استفاده نمی‌شود و در واقع فناوری استفاده دوباره از آنها وجود ندارد.

برای رفع این مشکل جفری کوتس، استادشیمی و زیست‌شناسی شیمیایی از دانشگاه تیش و همکارانش به همراه گروه محققان دانشگاه مینه‌سوتا پلیمر چند بخشی ساختند که با افزودن آن به مواد ناسازگار، پلیمر سخت مکانیکی جدید ساخته می‌شود.

با افزودن یک درصد از این افزودنی به مواد پلاستیکی ، درجه پلاستیک افزایش و ارتقاع یافته و دارای خواص بالاتری نسبت به مواد پایه می‌شود. این پلیمر tetrablock نه تنها موجب بهبود بازیافت می‌شود، بلکه گروه جدیدی از ترکیبات پلیمری سخت مکانیکی ایجاد می‌کند.

استفاده کمتر از پلاستیک یا پلیمر ها به معنای استفاده کمتر از مواد نفتی و بازیافت آنهاست و تولیدات سبک‌تر موجب استفاده کمتر از سوخت‌های فسیلی خواهد شد که این امر در مباحث محیط زیستی از اهمیت زیادی برخوردار است.

این گروه با استفاده از کاتالیزورها زیست پلیمرهایی با عملکرد بالا و در نهایت تولید محصولات پلیمری با کیفیت بسیار بالاتر از مواد پایه و همچنین هزینه پایین تهیه و تولید این نوع از مواد پلاستیکی و دوستدار محیط زیست و زیست تخریب پذیر بوده و انقلابیست در زمینه مواجهه پلاستیک ها و محیط زیست تولید کردند.

نتایج این تحقیق در قالب یک مقاله در نشریه علوم منتشر شده است.

 

 

منبع: ایسنا

شما در وبسایت رسمی شرکت پلی اتیلن ( اخبار پلیمری ) هستید.

https://www.polynovin.com

اشتراک گذاری :